Pro lidi s vášní pro hokej

Češi v NHL: kdo v si kempech vybojuje sestavu?

Autor: Michal Berg • 18.09.2011 • Kategorie: NHL

Celkem dvaapadesát českých hokejistů nastoupilo do přípravných kempů týmů NHL, kde budou bojovat o své místo v sestavě pro nadcházející sezonu. Většina z nich jej má již v podstatě jisté, ať už podle dlouhodobé výkonnosti v minulých sezonách, výše smlouvy nebo postavení v organizaci svého klubu. Je zde ale i skupina hráčů, kteří musí teprve trenéry přesvědčit o tom, zda na NHL už, nebo ještě mají. A nakonec, kempů se účastní i junioři, jejichž úkolem je nasávat atmosféru velkého hokeje a sbírat zkušenosti z tréninku s největšími hvězdami. Podívejme se na přehled Čechů bojujících o NHL a podrobně také na jejich šance si nejslavnější soutěž letos zahrát.

Seznam hráčů podle klubů

Západní konference:
ANA: nikdo
CBS: Tomáš Kubalík, Václav Prospal, Lukáš Sedlák, Petr Straka, Radek Martínek
CGY: Roman Horák
COL: Milan Hejduk, Jan Hejda
CHI: Alexandr Salák, Michael Frolík
DAL: Radek Dvořák, Ondřej Roman, Tomáš Vincour
DET: Jiří Hudler, Andrej Nestrašil, Jakub Kindl, Petr Mrázek
EDM: Ladislav Šmíd, Aleš Hemský, David Musil
PHI: Tomáš Hyka, Jakub Voráček, Jaromír Jágr
LAK: nikdo
PHO: Rostislav Klesla, Michal Rozsíval, Martin Hanzal, Radim Vrbata
STL: Vladimír Sobotka, Roman Polák
SJS: Martin Havlát

Východní konference
BOS: David Krejčí
BUF: Aleš Kotalík
CAR: Jiří Tlustý, Michal Jordán, Tomáš Kaberle
FLA: Tomáš Fleischmann, Michal Řepík
NAS: Martin Erat
NJD: Patrik Eliáš, Petr Sýkora
NJI: nikdo
NYR: Tomáš Kundrátek
OTT: Matěj Machovský, Jakub Culek, Milan Michálek, Filip Kuba
PIT: Dominik Uher, Zbyněk Michálek
TBL: Pavel Kubina, Radko Gudas
TOR: nikdo
WSH: Roman Hamrlík, Tomáš Vokoun, Michal Neuvirth
WIN: Ondřej Pavelec, David Kočí
VAN: nikdo

Jistá sestava
Dá se předpokládat, že o svůj flek na konecné třiadvacetičlenné soupisce pro první zápas NHL se nemusí bát brankáři Vokoun, Pavelec a Neuvirth, obránci Martínek, Hejda, Klesla, Rozsíval, Polák, Kaberle, Kuba, Kubina, Hamrík, Z.Michálek, Židlický, Špaček a Šmíd a útočníci Prospal, Hejduk, Dvořák, Hudler, Hanzal, Vrbata, Sobotka, Eliáš, M.Michálek, Havlát, Krejčí, Plekanec, Erat, Voráček, Hemský, Frolík, Fleischmann a samozřejmě Jaromír Jágr.

Seznam hráčů na hraně
Další desítka hokejistů si musí své místo v kádru teprve potvrdit nebo přímo vybojovat, samozřejmě s různě vysokými šancemi.

Ú, Aleš Kotalík, Buffalo (šance na NHL podle blog.onlajny.cz: 90%)
Kotalík se vrátil do týmu Sabres, kde zaznamenal své nejlepší roky za mořem. GM Buffala Darcy Regier jej vytrejdoval z Calgary, kde se Kotalíkovi nedařilo a očekává, že by Kotalík mohl zase nastřílet 20 branek za sezonu, jak se mu to v kariéře již třikrát podařilo. Většinu minulé sezony ale Kotalík promarodil nebo strávil na farmě a tak si v Calgary oddechli, když o něj a o jeho třímilionovou roční smlouvu byl v Buffalu zájem. Konkurence je na křídlech v Sabres velká, ale je to právě i výše smlouvy co rozhoduje o tom, kdo si zahraje NHL. Kotalík patří mezi 9 nejlépe placených útočníků v kádru, což znamená, že by musel v kempu doslova vyhořet, aby nebyl zařazen na soupisku.

O Jakub Kindl, Detroit (90%)
Mladý bek sehrál za Red Wings v minulé sezoně už 48 zápasů a je na nejlepší cestě se zařadit do základní sestavy. První šestice beků Detroitu je jasná, Kindl má na pozici sedmého beka nejblíže. Určitě během sezony sehraje nějaký zápas i na farmě, ale je velmi pravděpodobné, že na jejím začátku bude připraven nastoupit v NHL.

Ú Jiří Tlustý, Carlina (80%)
S Tlustým podepsala Carolina novou smlouvu na jeden rok, ovšem pouze za podprůměrných 525 000 dolarů, což z něj činí adepta na čtvrtou lajnu Hurricanes. Stále ještě považován za mladého hráče, Jiří Tlustý má před sebou klíčovou sezonu, ve které by měl dokázat, že má na víc než na 12 bodů v 57 zápasech, což jsou jeho loňská čísla. Do kádru se ale v kempu s největší pravděpodobností probojuje.

B Alexandr Salák, Chicago (70% šance)
Salák příšel ze švédské ligy a podepsal s Black Hawks jednocestou smlouvu na dva roky, ale ani to mu nemusí zaručit místo druhého brankáře za jasnou jedničkou Corey Crawfordem. Chicago totiž do kempu pozvalo také zkušeného Raye Emeryho, se kterým bude Salák o svou šanci soupeřit. Pokud by se Chicago rozhodlo nabídnout smlouvu Emerymu, čeká Saláka začátek sezony na farmě v Rockfordu v AHL.

Ú Rostislav Olesz, Chicago (60% šance)
Po operaci kolene není úplně jasné, zda Olesz bude moci absolvovat kemp v plné zátěži. Plusem pro jeho zařazení na konečnou soupisku 23 hráčů by mohla být jeho univerzálnost, hrát může na křídle i v centru, minusem jeho ne úplně silná pozice v organizaci, do které přišel spíše jako kompenzace při trejdu Briana Campbella do Floridy než jako vyhlédnutá posila. Olesz je prostě hráčem na hraně.

Ú Michal Řepík, Florida (40% šance)
Útočník strávil většinu loňské sezony na farmě v Rochesteru, kam byl poslán po tréningovém kempu, nicméně postupem sezóny byl několikrát povolán do prvního týmu, za který nakonec nastoupil ve 32 zápasech a nasbíral 8 kanadských bodů. Před sebou má ješte jeden rok nováčkovského kontraktu (celkově už to bude rok čtvrtý, ale první rok sehrál v NHL jen 5 zápasů a tak se sezona nepočítá, minimum je deset) a tak se dá předpokládat, že jej Florida bude využívat stejně jako doposud - na rozhraní prvního týmu a farmy. Je na Michalovi, aby prokázal, že má na to, hrát NHL stabilně. Vzhledem ke konkurenci v týmu Panthers to ale spíš vypadá opět na začátek na farmě.

Ú Petr Sýkora, New Jersey (30%)
Po zisku Stanley Cupu s Pittsburghem v roce 2009 mu nevyšla následující sezona v Minnesotě (zde si místo také vybojoval po pozvánce do kempu), proto uplynulou sezonu strávil částečně doma v Plzni a v běloruském Minsku. Letos se připravoval s Plzní, ale přijal nabídku opět se podívat do týmu, za který nastupoval sedm sezon. Devils měli vloni problémy se střílením branek, pouze Kovalčuk a Eliáš se dostali přes 20 gólů, a Sýkora byl vždycky rozený střelec. Otázkou je, zda dostane dostatek prostoru - v Minnesotě tomu tak nebylo a pozice hráče na rozhraní třetí a čtvrté lajny Sýkorovi nesedla natolik, že se jej v lednu 2010 rozhodli Wild poslat na listinu volných hráčů. Pokud zafunguje Sýkorovo dávné spojený s Devils, šanci má, ale ta je ale velmi malá. Vsadil bych na to, že jej uvidíme ještě na podzim v plzeňském dresu.

Ú David Kočí, Winnipeg (30% šance)
Český bitkař se bude snažit prosadit v přestěhovaném týmu, ale nebude to mít jednoduché - kvalitních útočníků mají v kádru Jets docela dost a najít místo na čistého bitkaře, který za sezonu vstřelí jedinou branku, bude složité. Na konci minulé sezony ovšem hrál Kočí v Coloradu několik zápasů jako obránce a nevedl si špatně - možné tudy vede cesta, jak se do kádru prosadit.

Ú Tomáš Vincour, Dallas (20%)
Vincour se v minulé sezoně objevil ve 24 zápasech, ale proti jeho šancím hovoří zejména množství jednocestných kontraktů jeho konkurentů v útoku Stars. Sezonu začne s největší pravděpodobností na farmě.

Ú Tomáš Kubalík, Columbus (10%)
Vloni byl v AHL produktivní a na 4 zápasy naskočil i do NHL, ale začátek sezony v prvním týmu Columbusu by se rovnal zázraku. Začne na farmě, ale během sezony se dalších startů v NHL určitě dočká.

Čeká je farma
Na farmu poputujou po kempu zcela jistě tito hráči: Tomáš Kundrátek (New York Rangers), Ondřej Roman (Dallas), Michal Jordán (Carolina), Andrej Nestrašil (Detriot) a Roman Horák (Calgary). Přímo bez kempu byl na farmu do Norfolku překvapivě rovnou zařazen i obránce Radko Gudas, který vloni absolvoval celý kemp Tampy Bay.

Z hokejistů AHL se v sezóně objeví v NHL těměř jistě pouze útočník Kubalík. Obránci Kundrátek, Jordán a Gudas ve svém druhém roce na farmě budou muset prokazovat stabilní výkonnost a mezi nejlepší se zřejmě ještě nepodívají, i když úplně vyloučeno to zejména u Kundrátka není. Ondřej Roman bude muset pro NHL na farmě zvýšit produktivitu, v nováčkovské sezoně vstřelil jen 8 branek v 72 zápasech. Horáka pak čeká premiérová sezona mezi muži v Abbotsfordu, Nestrašila v Grand Rapids a na NHL si oba budou muset ještě chvíli počkat.

Zpátky mezi juniory
Dále se v kempech objevili i junioři, kteří zatím nemají s velkým hokejem téměř žádné zkušenosti a po kempu, nebo lépe řečeno už v jeho průběhu, poputují zpět do svých juniorských týmů. Jsou to útočníci Lukáš Sedlák, Petr Straka, Jakub Culek, Tomáš Hyka, Dominik Uher a brankáři Petr Mrázek a Matěj Machovský.

Nakonec ještě odkaz na web, který s velkou pečlivostí sleduje délku a výši kontraktů všech hráčů v NHL a  situaci jednotlivých týmů ohledně platového stropu. Díky němu si tak můžete udělat přesný obrázek o tom, jak je to s penězi, které hráči berou jak v NHL, tak při působení na farmě: www.capgeek.com

Michal Berg

V roce 2001 spoluzakládal eSports.cz, s.r.o. a dodnes má na starosti rozvoj nových projektů a pokud mu to jeho znalosti dovolí, tak i jejich technickou stránku. V sezóně 2006-07 působil jako tiskový mluvčí české hokejové reprezentace a má za sebou jako novinář nebo člen organizačního štábu několik světových turnajů. Pochází z Opavy, žije ve Vsetíně a mezi tyto dvě tak odlišná města a jejich hokejové kluby dělí svou přízeň. Má svůj osobní blog MichalBerg.cz, hraje golf a příležitostně se věnuje filmu. Jeho twitter najdete na twitter.com/MichalBerg.
Email autora: misha@hcslezan.cz | Zobraz všechny články autora Michal Berg

Napište váš názor